Szukaj

Babski Rzeźnik

Kasia, 8 marzec 2020
Babski Rzeźnik

12 czerwca 2020 roku w wąskiej uliczce koło kościoła w Komańczy, o godzinie 3 rano, zgromadzi się grupa zapaleńców biegowych, którzy zmierzą się z trasą Biegu Rzeźnika już po raz 17-sty. W tej gromadzie będą też one - 6 kobiet, które chcę dzisiaj przedstawić.

Na początek jednak garść najważniejszych informacji o samym Biegu Rzeźnika:

1. Bieg Rzeźnika to górski bieg ultra odbywający się w Bieszczadach już od 2004 r. Jest jednym z najstarszych biegów górskich ultra w Polsce. Mocno przyczynił się do popularyzaji biegania w górach i jest marzeniem wielu biegaczy. 

2. Dystans standardowy to 80 km i 3.730m podejść.

3. Dla "kompletnych szaleńców" jest dystans Hardcore czyli dodatkowe 20km i dodatkowe 1.150 m podejść. Ważne: aby pobiec ultra, należy ukończyć dystans standardowy w czasie nie dłuższym niż 12,5 godziny.

4. Bieg Rzeźnika biegnie się w parach - dwie osoby płci dowolnej. 

5. Bieg Rzeźnika jest trudnym biegiem. Trudność wynika z kilku czynników: 

 • dystans 80 km to sporo; 
 • trasa - Bieszczady nie są wysokie, ale bieszczadzkie podejścia są mocne i wymagają dobrego przygotowania siłowego i wytrzymałościowego; 
 • przeszkody naturalne na trasie - błoto, kamienie, korzenie;
 • limity czasu - 16h na całość, ale są też limity na poszczególnych odcinkach. Rzeźnika nie da się ukończyć tylko maszerując - jest sporo długich odcinków biegowych, płaskich lub lekko pod górkę, gdzie musisz biec, bo inaczej nie zmieścisz się w limicie.

  Przez najbliższe 14 tygodni (bo tyle zostało do startu) będziecie mogły/-li śledzić zmagania 6 dzielnych dziewczyn z 3 drużyn, które przygotowują się do startu w tegorocznym Biegu Rzeźnika.


  Zespół nr 1 : Ania Szloser i Nina Graboś - drużyna "Monte Kazura Team"

  Ania i Nina w czasie biegu Łemkowyna 100 - Nina 2-gie miejsce, ANia 6-ste miejsce

  Dziewczyny są doświadczonymi biegaczkami. Ania mówi:" Zaczęłam biegać jakieś 8 lat temu, aby mieć lepszą kondycję w górach podczas trekkingów w górach wysokich i po przebiegnięciu pierwszego ultra w 2017 roku przepadłam, a raczej wpadłam w nową pasję, która trwa do dziś. Co do doświadczenia to jestem amatorem, od roku współpracującym z trenerem, co zaowocowało 6 miejscem wśród kobiet w cyklu Ultra Cup Poland 2019 (Puchar polskich biegów ultra)."

  Ania na trasie biegu Monte Kazura

  Nina biegnie Rzeźnika trzeci raz, ale pierwszy raz w kobiecej parze. Poza tym ukończyła Rzeźnika Sky, Rzeźnika Enigmę i wiele innych, a przygodę z biegami ultra zaczęła tak naprawdę od pierwszego Biegu Rzeźnika.

  Ania biegnie Rzeźnika po raz drugi, ale w wariancie hardcore po raz pierwszy.

  Nina po zajęciu 2-go miejsca w Łemkowyna 100

  Pytane, dlaczego biegną Rzeźnika, Ania odpowiada: "Lubimy biegać ultra i chcemy się zmierzyć z wyzwaniem jakim jest Rzeźnik Hardcore czyli pobiec mocno, długo i szybko. Nasz dystans to 80 km w 12,5h a następnie pokonanie kolejnych 20km do setki. Suma podbiegów/zbiegów wyniesie łącznie około 4880 (trochę więcej niż wysokość Mont Blanc)."

  Nina dodaje: "To jeden z niewielu biegów, w których startuje się w parze i współpraca między członkami zespołu przez czas jego trwania jest tak niezmiernie ważna. To także wyjątkowy bieg dla każdego kto biega ultra."

  Ania na trasie, autor zdjęcia: Robert Zabel

  Jaki mają cel na ten start? "Chcemy po prostu dobrze się bawić i oczywiście ukończyć bieg w limitach" Celem szczególnym jest ukończenie Rzeźnika w wersji Hardcore.

  Dlaczego akurat kobiecy team?

  Ania wyznaje filozofię, że "Siła jest kobietą", stąd pomysł, żeby pobiec w duecie żeńskim. Będzie to jej drugi start w parze z dziewczyną. "Jesteśmy równie mocne jak faceci. Siła jest kobietą."

  Nina mówi: "Do tej pory dwa razy uczestniczyłam w tym biegu – za każdym razem z mężczyzną. Chciałabym sprawdzić jak będzie to wyglądać w składzie kobiecym, z osobą, którą znam relatywnie dobrze i z którą świetnie się rozumiem."

  Nina na trasie festiwalu Biegi w Szczawnicy, autor: Mauel Uribe Photography

  A jak przewidują, co może być największym wyzwanie i problemem? "W trakcie przygotowań wyzwaniem są wspólne treningi i zgranie ich z codziennymi obowiązkami. Biegamy razem kiedy możemy, najczęściej podczas wspólnych zawodów bądź wybiegań, czyli treningów z dłuższym kilometrażem (około 20-25km). Podczas samego startu w biegu Rzeźnika Hardcore trudnością może być zgranie tempa na poszczególnych etapach, zbiegach, podbiegach. Słabość Ani to proste odcinki, najlepiej czuje się na podbiegach, Nina natomiast jest świetna na płaskim." 

  Nina dodaje: "Traktuję to jako świetną przygodę i nie mogę się doczekać biegu. Jedyna rzecz, której się obawiam to ewentualne kontuzje, które ograniczyłyby możliwość zrealizowania celu.

  W porównaniu z poprzednimi biegami planujemy z Anią pokonać dłuższy dystans, niezmiernie ważny jest tu wyśrubowany limit czasowy. Musimy obie być w świetnej formie, aby go pokonać trasę klasycznego Rzeźnika w wyznaczonym czasie i móc pobiec dalej."


    Zespół nr 2: Agnieszka Barczewska i Sylwia Karolczyk - drużyna "Biegniemy dla Gosi "

    Agnieszka i Sylwia u podnóży Monte Kazura w Warszawie

    Obie dziewczyny są doświadczonymi biegaczkami - Agnieszka biega od 6 lat, głównie po górach, amatorsko, spokojnie. Ma na koncie starty w różnych biegach górskich na krótszych dystansach, np. Rzeźnik Sky, Chudy Wawrzyniec, Ultramaraton Bieszczadzki. W Biegu Rzeźnika będzie debiutować. 

    Sylwia biega od 2016 roku i również ma doświadczenie w biegach górskich. Ukończyła między innymi Piekło Czantorii, Ultrakontlina 80, Chudego Wawrzyńca, Ultra Janosik czy Łemkowyna 50. Biegu Rzeźnika jeszcze nie biegła. 

    Sylwia na trasie, autor: Magdalena Sedlak

    Dziewczyny biegną Rzeźnika, bo to ich spełnienie biegowego marzenia. Jak mówi Agnieszka "Rzeźnik to takie spełnienie marzeń. Dodatkowo biegnę aby dodać otuchy koleżance, która sama jeszcze kilka lat teamu biegała a teraz zamaga się z chorobą. Skoro ona się poddaje się chorobie, ja będę walczyła z dystansem, zmęczeniem i swoimi słabościami na Rzeźniku." 

    spódniczka biegowa, Polka Sport
    Agnieszka Barczewska, autor: Piotr Dymus

    Agnieszka i Sylwia nie mają specjalnych założeń na sam start - chcą ukończyć bieg w limicie. Co swoją drogą jest wymagające, bo sporo drużyn co roku jednak nie mieści się w 16h limitu. Ale jestem pewna, że dziewczyny dadzą radę. 

    Dlaczego zepół kobiecy? "Bo czuję się pewniej, swobodniej, nie wstydzę się. Z Sylwią znam się z obozu biegowego. Wiem, że ma silny charakter, że z nią dam radę." 

    spódniczka biegowa ,Polka Sport
    Sylwia Karolczyk na trasie Chudego Wawrzyńca

    Na pytanie, co może być największym problemem i wyzwaniem, pada odpowiedź, że kontuzje i choroby. Agnieszka dodaje: "Dodatkowo do czerwca mam ogrom spraw zawodowych, osobistych do załatwienia. Rezygnuję z jednej pracy aby porządnie przygotować się do biegu. Mam nadzieję, że dam radę z wszystkim."

    Agnieszka na trasie, autor: AgaWa Amatorskie Fotografowanie


    Zespół nr 3: Paulina Bednarczyk i Kasia Półtorak - Polka Sport 

    Kasia i paulina na mecie Biegu Rzeźnika w 2017 roku

    Obie dziewczyny są doświadczonymi biegaczkami. Paulina biega od 9 lat, a Kasia od 15 lat. Obie mają na koncie wiele startów w biegach górskich ultra oraz maratonach i półmaratonach ulicznych. Jeśli chodzi o start w Biegu Rzeźnika, to 3 lata temu w 2017 roku ukończyły wspólnie ten bieg. Kasia pobiegnie Rzeźnika po raz 4, a Paulina w po raz drugi. 

    Kasia na trasie Grossglockner Trail

    Dlaczego startują w Biegu Rzeźnika w tym roku i jaki mają cel?

    Dziewczyny po prostu lubią biegać, a Bieg Rzeźnika ma jakąś przedziwną moc przyciągania. Chcą pobiec uczciwie, dając z siebie wszystko, ale nie zwariować na punkcie wyniku i nie zatracić przyjemności z biegu, trasy i spotkań z innymi biegaczami. Chcą się dobrze bawić i zrobić coś ważnego wymagającego razem . Paulina dodatkowo mówi, że "Cel trochę dalszy, ale dla mnie też ważny to pokazać przede wszystkim swoim dzieciom, ale i innym, że można, że coś nawet trudnego da się zrobić jak się solidnie na to pracuje". Kasia ma słabość do Bieszczad i praktycznie jest razem z rodziną stałym bywalcem rzeźnickich imprez od kilkunastu lat. Stąd już 4 start w Biegu Rzeźnika. 

    Paulina z rodziną na mecie Łemkowyna 70

    Dlaczego babski team ? W tym przypadku chyba to czysty przypadek. Jak mówi Paulina: "W sumie najważniejsze było, że dobrze mam się razem biega.Na pewno osobowość zdecydowała, a nie płeć. Ale uwielbiam wspierające się kobiety, uważam, że nadal jest ich za mało. A po za tym w takim układzie czuję, że się uzupełniamy." Kasia: "w Biegu Rzeźnika dodatkowym utrudnieniem jest to, że biegnie się w parze. I jeśli masz sprawdzonego partnera lub partnerkę, to masz dużo szczęścia. Z Pauliną przebiegłyśmy wspólnie jednego Rzeźnika i było naprawdę fajnie." 

    Kasia na mecie biegu OCC Chamonix

    Co może być największym wyzwanie i problemem w czasie przygotowań i startu? 

    Paulina: "Wyzwanie w przygotowaniach: chyba najgorsze już za mną czyli trenowanie rano po ciemku i w zimnie. Z systematycznością sobie radzę. W czasie startu: chyba zawsze najbardziej boję się warunków atmosferycznych czy będzie lało lub będzie za gorąco. Ogólnie czynniki, na które nie ma się wpływu, a trzeba się do nich przygotować."

    Kasia: "Ja zawsze boję się przykrych niespodzianek związanych ze zdrowiem. W sumie biegam i trenuję już tyle lat, że wiem, kiedy trzeba odpuścić, żeby uniknąć kontuzji. Ale najbardziej boję się, że przypląta się jakaś infekcja, niedyspozycja na sam czas startu i zepsuje całą frajdę z biegu." 

    Paulina na finiszu biegu na 10 km Orlen Oshee w Warszawie

    Do startu Biegu Rzeźnika zostało jeszcze 14 tygodni. Przez ten czas będziecie mogli śledzić na bieżąco poczynania dziewczyn. Co 2 tygodnie na blogu Polka Sport będzie pojawiał się krótki raport ze stanu przygotowań każdego z zespołów po kolei. 

    Trzymajcie kciuki, żeby wszystko poszło zgodnie z planem. No i zapraszam za 2 tygodnie. 

    Koszyk

    Twój koszyk jest pusty.

    Dokonaj swoich pierwszych zakupów

    Cena zestawu: %bundleSum%
    Anuluj